Nejaktuálnější letní tipy…

Muzeum Lega v pěti městech České republiky

Jedna z největších soukromých sbírek Lega na světě je v českých rukách, najdete ji v pěti Muzeích Lega: v Praze, Kutné Hoře, Poděbradech, Špindlerově Mlýně a Jeseníku.

Moje sbírka je výletem do historie. Po válce Lego vyrábělo jen dřevěné hračky, i ty máme v expozici. Pověstná kostka spatřila světlo světa v roce 1958 a od té doby vzniklo asi 15 tisíc modelů, valná většina je u nás k vidění,“ říká Miloš Křeček, vlastník jedné z největších soukromých sbírek Lega na světě.

Už od 11. května je možné navštívit všechny Muzea Lega u nás, vyjma jediného ve Špindlerově Mlýně, které znovu otevírá po vynucené pauze v pátek 5. června.

Majitel unikátní sbírky využil koronavirové uzávěry pro zvětšení zdejší expozice na trojnásobek. Milovníci legendárních stavebnic všech věkových kategorií zde naleznou nově vytvořenou část věnující se městu New York a jeho pamětihodnostem, ale také model centra Špindlerova Mlýna s Bílým mostech přes řeku Labe. Nezapomněl ani na hrací koutek, který je nedílnou součástí všech Muzeí Lega v České republice.

Lego, můj osud

První Lego dostal pod stromeček, když mu bylo pět let. Jako svatební dar si s nastávající ženou věnovali navzájem raritní kousek Lega, na dovolenou jeli do Dánska na bleší trhy hledat vzácné kousky skryté v hromadách harampádí.

Jaké byly začátky, popisuje: „Nádherné! Dodnes si pamatuji pocit naprostého štěstí. Ten obraz si budu připomínat snad navěky – držel jsem v ruce stavebnice Lega číslo 20 a nemohl uvěřit, že mi Ježíšek přání doopravdy splnil.“ A co rozhodlo o založení prvního muzea? „Stalo se to před jedenácti lety. Posbíral jsem už tolik Lega, že ho nebylo kam dát. Osud tomu chtěl a naskytla se příležitost pronájmu skvělých prostor na Národní třídě v Praze.“

Lego, nejlepší investice

Zorientovat se ve světě Lega nějakou chvilku trvá. Je to však nesmírně zábavná a poučná činnost. Některé stavebnice mají vysoký potenciál zhodnocení už během 2 – 3 let. I to je servis, který našim klientům poskytujeme. Pro představu třeba první set Falcon Star Wars (existuje už novější) v našem muzeu najdete v Praze a Špindlerově Mlýně. Pořizoval jsem ho za necelých 12 000 Kč, dnes je jeho hodnota přes 100 000 Kč,“ vysvětluje zakladatel Muzea Lega.

Kam za Muzeem Lega?

Sbírku, kterou Miloši Křečkovi závidí všichni legomaniaci z celé planety, umístil do Muzeí v Praze, Kutné Hoře, Poděbradech, Špindlerově Mlýně a Jeseníku. Do každé z nich sestavil exponáty typické pro konkrétní místo. V Praze najdete Karlův Most, Staroměstské náměstí i s orlojem, Národní muzeum, ve Špindlerově Mlýně Bílý most a přilehlé okolí, v Poděbradech Jiřího náměstí s jezdeckou sochou krále Jiřího i Muzeem Lega, v Kutné Hoře Chrám svaté Barbory a Kostnici a v Jeseníku lázeňský dům Priessnitz. Všude jsou hrací koutky se záplavou Lego kostiček a nechybí ani obchůdky se stavebnicemi.

V Kutné Hoře je navíc v patře nad sbírkou umístěn zážitkový Hotel Lega zasazený do překrásného prostředí a obklopený obrovskou zahradou a velkými instalacemi.

Sbírka Miloše Křečka je největší soukromou sbírkou Lega v České republice se 6 751 různými originálními sety, což dokládá i certifikát o vytvoření českého rekordu, a pravděpodobně i největší na světě, pokud porovnáme s Guinessovou knihou rekordů.

Další informace naleznete na www.muzeumlega.cz.