Nejaktuálnější letní tipy…

Festival Open House Praha 2020 nabídne bohatý doprovodný program pro děti

„Architektura pro všechny“ je mottem letošního šestého ročníku festivalu Open House Praha, který o víkendu 5. a 6. září zdarma veřejnosti zpřístupní 73 zajímavých a běžně nepřístupných budov a prostorů v 10 městských částech.

„V letošním roce poznamenaném pandemií COVID-19 se s návštěvníky potkáme v náhradním zářijovém termínu. Potěšilo nás, že většina původně domluvených partnerů z řad budov se opět rozhodla zapojit,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková a dodává: „I nadále sledujeme aktuální informace o stavu epidemie koronaviru a tomu také přizpůsobíme provoz a hygienické podmínky v budovách.“

Už od 1. září se otevře pro návštěvníky infocentrum v domě Radost a bude probíhat doprovodný program sestávající z komentovaných procházek, přednášek a debat o městské architektuře. O víkendu pak festival nabídne pestré architektonické vyžití i dětem, aby i ony mohly prozkoumat skryté poklady města a užít si neopakovatelnou atmosféru pospolitosti a nadšení z poznávání míst.

Open House Praha pro rodiny s dětmi

Nejen pro děti je určena lego dílna v prostorách domu Radost na Žižkově, která bude otevřena zdarma po celý festivalový víkend od 10.00 do 18.00 hodin. Ze záplavy lego kostek si zde malí i velcí nadšenci mohou postavit dům svých snů. Zavítat sem mohou i ti nejmenší stavitelé, na které zde čeká dílnička s duplo kostkami.

V osmi vybraných budovách navíc organizátoři festivalu připravili pro děti od 5 let speciální prohlídky s listy pro malé architekty. Děti se tak zábavnou formou dozvědí více o konkrétní stavbě a její architektuře. Na prohlídky není třeba se předem registrovat. Prohlídky pro děti nabídnou tyto budovy:Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka (neděle 11.00 a 15.00 hodin),Quadrio (sobota 11.00 hodin, neděle 15.00 hodin),Palác ARA (sobota 11.00 hodin, neděle 14.00 hodin),Petschkův palác (sobota 10.00 hodin, neděle 14.00 hodin),Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR Praha) (sobota 10.00 hodin, neděle 14.00 hodin),Areál Podkovářská (sobota 11.00 hodin, neděle 15.00 hodin),Štencův dům – sídlo byznys klubu Opero (sobota 11.00 a 15.00 hodin) aKovařovicova vila s kubistickou procházkou v okolí (sobota 15.00 hodin, neděle 11.00 hodin).

Stejně jako v loňském roce mohou rodiče dětem zakoupit Architektoníček, tištěného kreativního průvodce městem. S jeho pomocí se mohou naučit pozorovat a vnímat budovy i veřejný prostor kolem sebe. Informace o bezbariérovém přístupu v budovách (například pro kočárky) jsou značeny jak v tištěném průvodci, tak na webových stránkách.

Speciální program pro děti se bude konat i v dalších budovách. Například v Modrém domě bude k dispozici pro malé děti dětský koutek s hlídáním, aby si rodiče mohli dům sami prohlédnout a pro starší děti bude připravena hra, při níž mohou hledat v domě netušená zákoutí a snažit se vypátrat jejich tajemství. V neděli se zde také uskuteční bohoslužba pro děti (9.30–10.00 hodin). VDomě U Dvou zlatých medvědů jsou připraveny pracovní listy. V Kasárnách Karlín se otevře odpočinková zóna pro rodiče s dětmi a vMalé vile Památníku národního písemnictví proběhne celodenní samoobslužný workshop na téma architektura vily a zahrady. Děti si zde budou moct vytvořit vlastní architektonické plány nebo dokonce navrhnout originální zahradu podle svých představ. Sportovně založení malí architekti by neměli vynechatAreál Podkovářská a vybít přebytečnou energii na basketbalovém hřišti na střeše jedné z budov nebo zavítat naVelodrom na Třebešíně, kde si lze zdarma zapůjčit dráhové kolo i helmu. Sobotní program je možné věnovat návštěvě Starých Ďáblic, kde se otevře například hasičská zbrojnice, hvězdárna, základní škola nebo komunitní centrum, kde si návštěvníci mohou posedět u kávy a občerstvení a děti si pohrát na zahradním hřišti.

Program festivalu tedy myslí nejen na rodiny s dětmi, ale také na lidi s hendikepem.

„Architektura je všude kolem nás a naším posláním je, aby prostřednictvím festivalu lidé pochopili, jaký vliv má na náš každodenní život a naučili se ji poznávat v souvislostech. Až lidé budou vnímat její kvality a aktivně se zapojí do debat a kultivace okolí svého bydliště, budou se naše města a jejich veřejné prostory posouvat k lepšímu. Proto neustále pracujeme na tom, aby byl program festivalu přístupný opravdu všem lidem,“ říká zakladatelka a ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Více informací k dispozici na www.openhousepraha.cz.

Odkaz na facebookovou událost zde.

Zdroj foto: Openhousepraha.cz