Nejaktuálnější letní tipy…

Volba sládků nabídne v srpnu pivo s chutí Ameriky!

Díky programu Volba sládků, který každý měsíc připravuje Plzeňský Prazdroj, můžou v srpnu milovníci speciálních piv ochutnat speciál, který je významným reprezentantem současné americké pivní kultury. Ve více než tisíci restauracích po celé republice se totiž bude čepovat Vermont Pale Ale, unikátní pivo s americkými kořeny – American Pale Ale. Tento pivní styl vznikl okolo roku 1980 a výborně se hodí třeba k letnímu grilování. Pro české pivaře ho u příležitosti Mezinárodního dne piva přijel uvařit světově uznávaný americký sládek Shaun Hill.

PODCASTHOUSE: Volba sládků s chutí Ameriky

Volba sládků, speciální pivní program Plzeňského Prazdroje, již šestým rokem nabízí tuzemským milovníkům piva neobvyklé chuťové zážitky a rozšiřuje jim obzory pivní kultury. V srpnu mají možnost oslavit Mezinárodní den piva speciálem americké provenience, který společně se sládky Plzeňského Prazdroje uvařil Shaun Hill, majitel a sládek pivovaru Hill Farmstead Brewery z Greensboro Bend ve Vermontu.

Shaun Hill začal pivo vařit již na střední škole v rámci vědeckého projektu, zkušenosti mimo jiné sbíral v kodaňském pivovaru Nørrebro Bryghus. V roce 2010 založil vlastní pivovar a hned následujícího roku byl serverem RateBeer.com vyhlášen Nejlepším novým pivovarem na světě. Od roku 2012 je pak stejným serverem každoročně vyhodnocován jako „Nejlepší pivovar na světě“ s jedinou výjimkou roku 2013, kdy skončil druhý.

Kvalita mého piva je založena na osobním výběru surovin a důsledném dodržování všech zásad nejen při jeho výrobě, ale i během distribuce a čepování. Osobně jsem vybíral ideální chmel pro toto pivo na chmelnicích firmy Yakima Chief ve státě Washington a jsem rád, že jsem ho mohl pro náročné české pivaře uvařit společně se sládky Plzeňského Prazdroje,“ říká sládek Shaun Hill.

Vermont Pale Ale je klasickou variantou typického amerického pivního stylu – American Pale Ale. Jde o světlé, svrchně kvašené, nefiltrované pivo s bohatou chmelovou vůní, ve které se mísí grapefruit s tóny borovice a trávy. Plnější tělo je dobře sladěno s intenzivní, ale příjemnou hořkostí, která doznívá delší dobu. Pro jeho výrobu byly použity tři druhy sladu – plzeňský, CaraRed a karamelový – a čtyři druhu chmele (Simcoe, Centennial, Amarillo, a Chinook). Obsah alkoholu je 5,2 % a hořkost dosahuje 50 IBU.

Jsme rádi, že epidemická situace letos v létě dovolila Shaunovi přicestovat a uvařit s námi pro české milovníky speciálů toto unikátní pivo. Svojí výraznou, ale příjemnou hořkostí je přímo předurčeno pro letní grilování, burgery, pečené dezerty, nezralé sýry a všechny druhy barbecue omáček. Pivo s chutí Ameriky je zároveň ideálním připomenutím Mezinárodního dne piva, který slaví jeho příznivci na celém světě vždy první srpnový pátek,“ říká sládek programu Volba sládků Tomáš Pokorný.

Pivo Vermont Pale Ale bude nabízeno pouze čepované a pivaři jej mohou ochutnat v některé z více než tisícovky restaurací a hospod zapojených do Volby sládků v celé ČR.

Fanoušci speciálních piv si najdou nejbližší výčepní místo na stránkách volbasladku.cz nebo prostřednictvím aplikace jdesnapivo.cz.