Nejaktuálnější letní tipy…

Třináctý ročník South Bohemia Classic pojede 170 posádek ve dnech 9. a 10. září

Milovníci klasických automobilů si přijdou na své ve dnech 9. a 10. září. Třináctý ročník South Bohemia Classic se znovu zařadí mezi největší tuzemské veteránské akce. Tradiční motoristický podnik láká do jižních Čech 170 posádek z jedenácti zemí světa.

Nabité startovní pole slibuje skvělou podívanou. Diváci se můžou těšit na legendární i méně známé značky – jmenujme například Bentley, Jaguar, MG, Triumph, Mercedes-Benz, Porsche, Austin Healey, Chevrolet, De Tomaso, Maserati, Škoda, DeLorean, Ferrari, Cadillac nebo Alfa Romeo. Prostě co kus, to klenot! Nejstarším vozem na trati by mělo být MG C-Type vyrobené v roce 1931, které přiveze Curtis Liposcak ze Spojených států amerických.

XIII. South Bohemia Classic 2022 odstartuje v pátek 9. září v 16:45 na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. a trasa vede přes Lišov, Hlubokou nad Vltavou, Holašovice či Zlatou Korunu do centra Českého Krumlova. Odtud posádky zavítají do hlavního dějiště soutěže, hotelu Resort Relax v Dolní Vltavici. Během sobotní etapy veteránisté pojedou na Šumavu a užijí si krásné silničky kolem lipenské vodní nádrže nebo výhledy z vrcholu Kramolína od Stezky korunami stromů. Více informací je průběžně zveřejňováno na www.southbohemiaclassic.cz.

Tahákem jediný český pilot formule 1 Tomáš Enge

GRAND PRIX Kaplice bude stejně jako v minulých letech součástí tratě mezinárodní setinové rallye klasických a sportovních vozidel XIII. South Bohemia Classic 2022. Silniční okruh na náměstí a v přilehlých ulicích navazuje na tradici kaplických okruhových závodů motocyklů a automobilů, které se konaly v padesátých a šedesátých letech minulého století a bývaly součástí mistrovství republiky.

„V sobotu 10. září absolvují posádky veteránů dvě kola s měřením odchylky na setinu sekundy od předepsaného času. Vstupné je zdarma, doprovodný program začne na náměstí od 13 hodin, budou zde vystaveny automobilové veterány, vystoupí hudební skupina a děti se mohou těšit na skákací hrad. Hlavním tahákem letošního ročníku je ale jednoznačně jízda formulového vozu, který bude řídit zatím jediný český jezdec formule 1 Tomáš Enge,“ zve do Kaplice ředitel soutěže Pavel Kacerovský z pořádající agentury ČK motorsport.

Organizátoři zvou na Grand Prix zároveň i ostatní majitele historických vozidel. Na náměstí a v přilehlých ulicích mohou vystavit svá vozidla a následně se zúčastnit exhibičních jízd po trati okruhu – to vše zcela zdarma. Jedinou podmínkou je rok výroby vozidla do roku 1985, registrace na www.grandprixkaplice.cz a příjezd na místo konání do 12:30 hodin.

Žokej Josef Váňa znovu na startu

Jedním z ambasadorů XIII. South Bohemia Classic je osminásobný vítěz Velké pardubické, legendární dostihový žokej Josef Váňa. Stejně jako v loňském roce ho diváci uvidí za volantem kabrioletu Škoda Felicia (1959) se startovním číslem 70. V říjnu letošního roku totiž tato významná osobnost českého sportu oslaví kulaté životní jubileum.

ÚAMK Classic Challenge 2022

Seriál setinových rallye klasických vozidel ÚAMK Classic Challenge 2022 je vypsaný pro účastníky III. Spring Classic, II. Moravian Wallachia Classic a XIII. South Bohemia Classic. Do celkového pořadí jsou hodnoceni jezdci, kteří se těchto podniků zúčastní s vozem odpovídajícím kategorii Classic (vyrobeným do roku 1992 včetně). 

„Vozidla soutěžící v ÚAMK Classic Challenge můžeme považovat doslova za historické technické bohatství národa. Je mi velkou ctí, že za profesionální organizací tohoto seriálu stojí právě naše kluby,“ uvedl JUDr. Oldřich Vaníček, prezident ÚAMK.

Zdroj foto: ÚAMK