Nejaktuálnější letní tipy…

Starbucks upozorňuje na ekologii jedinečnou módní přehlídkou

Základními hodnotami kaváren Starbucks jsou nejen výjimečné zážitky z kávy, ale také rozmanitost a odpovědnost vůči společnosti a životnímu prostředí. A právě jejich každodenní uplatňování v drobných rozhodnutích bylo tématem stoprocentně udržitelné přehlídky Starbucks, která se konala ve středu 19. dubna v pražské Kotelně 55.

Unikátní módní přehlídka vznikla ve spolupráci s Olo Křížovou, která stojí na vznikem úspěšných akcí v Čechách i na Slovensku. V krátkém módním představení se podařilo skloubit všechny nápady a silné poselství značky Starbucks. Přehlídka kombinovala udržitelnou módu s nejoblíbenějšími nápoji Starbucks, představila všechny iniciativy Starbucks v oblasti udržitelnosti, demonstrovala ekologicky šetrné volby v běžných každodenních situacích a ukázala rozmanitost věku, pohlaví, etnické příslušnosti, zálib, povolání a dalších. K vidění byly modely od módních návrhářů, jako je Jakub Polanka, Tereza Rosalie Kladošová, Wolf Gang nebo Thee. Akcí provázely Lucie Bechynková a Bára Krčmová z populárního podcastu Opravdové zločiny.

Společnost Starbucks si pro hosty během večera připravila také bohatý doprovodný program a neuvěřitelné kávové drinky, které byly namíchány přímo pro tuto příležitost. Výjimečnost celé akce podtrhlo nejen samotné téma ekologie a udržitelnosti, ale také jeho dokonalé uplatnění ve všem, co se během večera dělo.

Společnost Starbucks se zaměřuje na odpovědnost k životnímu prostředí od samého počátku v roce 1971, kdy byla otevřena první kavárna Starbucks na světě. Závazek značky k udržitelné budoucnosti je patrný z aktivit, které se každým rokem rozšiřují. Klíčem k úspěchu společnosti Starbucks v této oblasti je také snaha vzdělávat a motivovat zákazníky kaváren k ekologičtějším rozhodnutím a návykům.

Máte už také svůj znovupoužitelný kelímek?

V Čechách i na Slovensku si můžete svůj oblíbený nápoj nechat připravit do vlastního kelímku již od otevření první kavárny v roce 2016 a kromě toho, že šetříte životní prostředí, ušetříte také 10 Kč na ceně nápoje. Touto slevou chce Starbucks motivovat své zákazníky k využívání ekologičtější varianty znovupoužitelných kelímků, ze kterých si mohou vychutnat svůj oblíbený nápoj. Věděli jste, že opakovaně použitelný kelímek byl v roce 2022 nejprodávanějším zbožím napříč všemi nabídkami? A jeho obliba stále stoupá.

Mléčné alternativy zdarma pro všechny a široká veganská nabídka

Celosvětový trend omezování živočišné výroby s ohledem na ekologii se odráží i v nabídce kaváren Starbucks a poptávka po rostlinné stravě stále roste. Starbucks dlouhodobě nabízí širokou škálu mléčných alternativ v podobě ovesných, sójových, mandlových a kokosových nápojů. Ve všech kavárnách po celé zemi jsou navíc nyní všechny tyto rostlinné alternativy tradičního mléka k dispozici bez příplatku. Všechny nápoje si také můžete nechat připravit s veganskou šlehačkou. Díky tomu český projekt Rostlinně.cz vyhlásil Starbucks kavárnou s nejlepší dostupností rostlinných produktů a značka si tak drží v této kategorii prvenství mezi kavárenskými řetězci. V rámci průzkumu, který provedla společnost ProVeg na téma Nejinkluzivnější nabídka jídel, se společnost Starbucks umístila na čtvrtém místě. Starbucks nabízí veganské rostlinné speciality také ve stálé kategorii jídel a dezertů.

Ekologické materiály nahrazují plasty

Již v roce 2020 byla plastová brčka zcela nahrazena papírovou variantou a ta od té doby prošla několika vylepšeními. Starbucks dbá nejen na pohodlí uživatelů, ale také na to, aby brčka zachovala jedinečnou chuť a vysokou kvalitu nápoje. Nová papírová brčka jsou plně recyklovatelná i rozložitelná. Díky nim se v České republice a na Slovensku ročně ušetří více než 1,5 milionu plastových brček.

Aby se množství odpadu ještě více snížilo, zavedly kavárny Starbucks u vybraných studených nápojů speciální víčka, která potřebu brček zcela eliminují. Pokud se nehodláte vzdát brčka a papírová varianta vám nevyhovuje, Starbucks nabízí také sadu znovupoužitelných plastových brček.

Kolekce udržitelného zboží

V roce 2021 společnost Starbucks uvedla Circular Cup, tumbler, který představuje další možnost využití vyprodukovaného odpadu. Kelímek Starbucks Circular Cup je vyroben ze šesti jednorázových kelímků a nabízí udržitelné řešení pro odpadní materiály. Dále na začátku roku 2023 Starbucks představil Recycled Coffe Cup vyrobený částečně z kávové sedliny.

V roce 2022 společnost Starbucks následovala trend udržitelného zboží a uvedla na trh limitovanou kolekci vytvořenou ve spolupráci se značkou Herschel a vyrobenou z recyklovaných materiálů, jako je kávová sedlina a recyklovaný PET plast. Tato limitovaná edice tak byla nejen ekologická, ale také stylová.

Množství potravinového odpadu se snižuje

Společnost Starbucks je již rok hrdým partnerem projektu Nesnězeno.cz, jehož cílem je zachránit potraviny před vyhozením těsně před koncem jejich trvanlivosti. Prostřednictvím portálu Nesnězeno.cz si zákazníci mohou tyto potraviny objednat s výraznou slevou. V současné době je do programu aktivně zapojeno 13 kaváren a společně denně zachraňují desítky jídel, která by jinak skončila nevyužitá v odpadu.

Méně odpadu, více zeleně

Již v roce 2021 se společnost Starbucks pod heslem „Méně odpadu, více zeleně“ rozhodla zpoplatnit jednorázové kelímky jednou korunou. Vybrané peníze podporují hnutí Sázíme budoucnost, které sází stromy po celé České republice mimo les. Dosud bylo díky této podpoře vysazeno přibližně 3 700 stromů na venkově i ve městech. Kdyby se všechny tyto stromy vysadily vedle sebe v obvyklé vzdálenosti 10 metrů, vytvořily by stromový sad od Mělníka až po Mladou Boleslav. Za tři roky bylo na celém světě s pomocí zhruba 80 000 dobrovolníků vysazeno téměř 3,7 milionu stromů. Taková je síla lidí, kteří společně sázejí budoucnost.

Zdroj foto: Starbucks