Nejaktuálnější letní tipy…

RunTour oslavila 100. výročí od narození Emila Zátopka závodem v jeho rodné Kopřivnici a na jeho zlatých distancích

Tohle byla skutečná běžecká oslava! Oblíbený běžecký seriál RunTour premiérově zavítal do Kopřivnice, kde si tisícovky běžců užily nejen unikátní trať vedoucí po testovacím polygonu Tatra, ale zároveň svou účastí oslavily 100. výročí od narození Emila Zátopka, který se v tomto městě narodil.

Kopřivnický závod je letošní novinkou v kalendáři RunTour, který zahrnuje celkem devět závodů v devíti nádherných lokalitách. Také v podhůří Beskyd připravili pořadatelé jedinečnou trať – díky spolupráci s další místní legendou, automobilkou Tatra Trucks, se startovalo od Muzea nákladních automobilů Tatra a významná část trati pak vedla po sluncem zalitém testovacím polygonu. Tam si účastníci v sobotu 25. června užili nejen různé povrchy a terény sloužící k testování nákladních aut, ale probíhali také kolem vozů Tatra rozestavených u trati.

Originální byl ovšem tenhle závod i z mnoha dalších důvodů! Protože byl oslavou 100. výročí od narození nejslavnějšího českého sportovce všech dob, běželo se pouze na jeho zlatých distancích, tedy na pěti a desetikilometrových tratích. V cíli pak na účastníky čekala nádherná finisherská medaile s rytinou Emila Zátopka.

Na delší trati byl nejrychlejší skvělý český elitní běžec Vít Pavlišta, který zvítězil v čase 32:11. Mezi ženami běžela nejlépe Adéla Koláčková (37:43). Pětikilometrový běh, který byl spojen s další atletickou legendou, po které byl také pojmenován – PUMA RUN 5 KM, vyhráli Erik Machů (16:47) a Lucie Pavlištová (19:00).

Na každém závodě RunTour platí, že #JERADOSTBEZET. V Kopřivnici ale platilo i další pravidlo: #JERADOSTKOLOBEZET. Úplně poprvé se totiž součástí závodního programu RunTour stal koloběh. Tato atraktivní sportovní disciplína spojuje dva nejpopulárnější sporty, tedy běh a cyklistiku. Závodní dvojice se na trati střídají o jedno kolo – jeden běží, druhý ho doprovází na kole, přičemž se od sebe nesmějí vzdalovat a kolo si musejí předávat z ruky do ruky. Toto pravidlo je zárukou nejen společných zážitků, ale také společné radosti z pohybu. A na tomto závodě se odehrál krásný sportovní příběh! S patnáctikilometrovou tratí si nejrychleji poradil nevidomý Luboš Vachutka z Nadace Leontinka se svým trasérem Jiřím Ikonomidisem. Luboš tak ukázal všem závodníkům, že hendikep je opravdu jen v naší hlavě.

Aby si z Kopřivnice odvezly zážitek celé rodiny, byly opět součástí programu také dětské Rákosníčkovy běhy na 500 a 1000 metrů. V rámci startovného měli účastníci slevu na vstupy do muzeí Tatra a vstup na koupaliště v Kopřivnici zcela zdarma.

Pomoc sportujícím dětem

Se jménem Zátopek byl spojen také dobrý skutek, který svou účastí udělali všichni závodníci. Část startovného z kopřivnického závodu totiž poputuje do Nadačního fondu Dany a Emila Zátopkových, který byl založen za účelem podpory a rozvoje sportovních aktivit mládeže, a také na veřejnou sbírku Zátopek 100.

Svou šestou epizodu napíše seriál RunTour v Olomouci, kde se poběží 16. července. Na tento i další závody se můžete přihlašovat prostřednictvím webu www.run-tour.cz.

Zdroj foto: RunTour