Nejaktuálnější letní tipy…

První slunatec nádherný v Zoo Praha si zjednal respekt, ukázal oči z peří

Měří sice jen něco málo přes čtyřicet centimetrů a váží ani ne sto sedmdesát gramů, i přesto před ním couvali všichni ptačí obyvatelé Rákosova pavilonu, kam se právě nastěhoval. Řeč je o slunatci nádherném, prvním exempláři tohoto druhu v Zoo Praha. Mokřadního ptáka se pražské zoo podařilo získat ze Zoo Lipsko a chovatelé mu již našli budoucí partnerku.

Slunatec nádherný

Jeho výrazné zbarvení po roztažení křídel budí obavy u predátorů v přírodě a  okamžitě si tímto chováním zjednal pořádek i po příchodu do svého nového bydliště.

„Jakmile jsem jej položil v expozici na zem, ihned zaujmul výstražný postoj a předvedl barevné peří, které připomíná velké oči,“ popisuje vypouštění nového slunatce nádherného kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl, „jde o velmi výrazné červené, černé a žluté peří. A i když je to pták malého vzrůstu, při pohledu na něj začali okamžitě všichni ostatní ptáci v Rákosově pavilonu ustupovat a on se tak mohl nerušeně seznámit s novou expozicí.“

Slunatec nádherný, vlevo ara hyacintový

Významnou roli hraje zbarvení slunatce nádherného i při námluvách. Zoo Praha již nyní našli novému samci vhodnou partnerku pro budoucí chov.

„Spolu s naším kagu chocholatým patří do stejného řádu slunatců a nyní jsme tedy jedinou zoologickou zahradou v České republice, která chová oba druhy z tohoto řádu,“ přiblížil další zajímavost kurátor Antonín Vaidl.