Nejaktuálnější letní tipy…

ČEZ RunTour má za sebou největší závod sezony, na Ladronce běžely také české sportovní hvězdy

Nad Prahou se rozléhal běžecký smích. Nesl se ze strahovského kopce, kde se v sobotu 24. září uskutečnil největší letošní závod seriálu ČEZ RunTour. V parku Ladronka byli mezi třemi tisícovkami běžců také elitní atleti, hobby sportovci, rodiny s dětmi i sportovní hvězdy, například tenistka Strýcová nebo paralympionik Ježek.

Tohle byl dokonalý běžecký den! Malebný park Ladronka zalilo slunce, které připravilo v jednom z prvních podzimních dnů perfektní běžecké podmínky. „Není už příliš velké horko?“ ptala se s nadsázkou účastnice tokijské olympiády Tereza Hrochová.

Při ČEZ RunTour Praha si téměř tři tisícovky běžců užily mimořádně rychlé tratě, které jsou jako stvořené pro osobní rekordy. Jako první se po nich proběhly děti při Rákosníčkových bězích na 500 a 1000 metrů. Pak se na rovinatou trať s minimem ostrých zatáček vydali účastníci 3km závodu, mezi kterými byli nejrychlejší Lukáš Adam Bennour (10:00) a Lenka Yonová (12:04).

Po nich se do startovního koridoru srovnalo téměř 900 účastníků pětikilometrového závodu. Jeden okruh vedoucí celým parkem i kolem usedlosti Ladronka prolétli nejrychleji Erik Machů (15:44) s Karolínou Sasynovou (17:31).

Jako poslední se na trať s nádhernými výhledy na Prahu vydali účastníci 10km závodu. Dva okruhy proběhli v nejlepších časech René Sasyn (31:10) a Tereza Hrochová (34:47).

Mezi běžci byly také modelka Nikol Švantnerová, mistryně Evropy ve vodním slalomu Amálie Hilgertová nebo tenistka Barbora Strýcová. Medailistka z olympijských her v Riu a vítězka Wimbledonu ve čtyřhře si na Ladronce užila svou závodní premiéru! A zvládla ji v kvalitním čase 42:37. „Běhání mě hodně chytlo, poslední dva tři měsíce obouvám běžecké boty prakticky denně,“ usmívala se v cíli, když se jí houpala na krku oranžová finisherská medaile. „Je pravda, že ke konci už mi to dneska přišlo docela náročné, ale stejně jsem si závod užila. Určitě nebyl můj poslední.“

Hned ve třech rolích se na závodě objevil Jiří Ježek. Nejúspěšnější cyklista paralympijské historie si nejprve zaběhl 5km závod (18:32), poté se ujal role startéra 10km závodu, rovnou ho sám absolvoval (v čase 40:16) a hned po doběhu se přesunul na pódium, kde si vyzkoušel nové cvičení.

Trénink pro svaly i mozek

Jmenuje se Kommo a jedná se o zábavný trénink s barevnou tyčí, při kterém je nutné zapojit nejen tělo, ale také mozek. Kromě síly tak získáte i větší rozsahy pohybu a zostříte reflexy. Přesvědčil se o tom i ambasador Kommo, vodní slalomář Lukáš Rohan: „Bylo to hodně zajímavé. Mám rád cviky, u kterých musí člověk přemýšlet a které jsou také o pozornosti a reflexech. Trenér David Huf to měl výborně připravené. Jen jsem nečekal, že to bude tak náročné – docela jsem se zapotil,“ usmíval se stříbrný medailista z olympiády v Tokiu. Celý výtěžek ze cvičení obdrží Domov sv. Josefa pro pacienty s roztroušenou sklerózou.

Na Ladronce se ovšem pomáhalo také jinak – stejně jako na každém závodě ČEZ RunTour platilo, že 50 korun z každého startovného obdrží Nadace Leontinka, která podporuje nevidomé.

Běžci, kteří absolvovali závod s aplikací EPP – Pomáhej pohybem, pomohli také dětskému domovu v Dolních Počernicích. Za své aktivity získali v aplikaci body, za které pak Nadace ČEZ pošle dětem finanční prostředky. Celkem se pro dětský domov vyběhalo 50 000 Kč.

ČEZ RunTour má v této sezoně před sebou už jen poslední závod. Finále celého ročníku se uskuteční 15. října na dostihovém závodišti v Pardubicích. Pokud u toho nechcete chybět, přihlaste se na www.run-tour.cz.

Zdroj foto: ČEZ RunTour